agaholiday.pl

Fotorelacja Meksyk

Meksyk, stolica kraju o tej samej nazwie, należy do największych miast świata – zamieszkuje go ok. 9 milionów ludzi. Jest to najstarsza stolica w obu Amerykach. Historia Meksyku sięga początku XIV wieku – został założony przez Azteków, którzy nazywali go „Tenochtitlan”.

Ciekawostki o Meksyku:

Meksyk jest najludniejszym krajem hiszpańskojęzycznym na świecie. Meksykanie świętują hucznie nawet dzień zmarłych. Robią to jednak w zupełnie inny sposób niż my, nie okazując smutku. Obchodom święta towarzyszą także liczne słodycze, np. calaveras de azucar (słodycze w kształcie… czaszek), „chleb zmarłych” czy torty.                                                                    Nad stolicą Meksyk unosi się najgęstszy na świecie smog. Miasto  otoczone jest górami, spaliny wydobywające się z milionów samochodów nie mają dokąd uciekać.

Wieżowce budowane są w odpowiednich odległościach, by przy trzęsieniu ziemi nie groziły przewróceniem się na siebie.

Kanion Sumidero – położony w odległości około 40 km do stolicy meksykańskiego stanu Chiapas. Ściany kanionu sięgają na 900 m, dzięki czemu można podziwiać wspaniałą panoramę.

Monte Albán –  umiejscowione jest na Wyżynie Meksykańskiej w stanie Oaxaca w Meksyku. Centrum jest położone 2000 m n.p.m. i około 400 m nad otaczającymi wzgórze dolinami.

Chichen Itza – ukryty klejnot Jukatanu. Dawne ruiny miasta odsłaniają historię rdzennych mieszkańców – Majów.

Cancún – miasto położone w północnej części stanu Quintana Roo, w Meksyku, na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Najprawdopodobniej nazwa pochodzi od Kaan kuum, co w języku Majów oznacza „gniazdo węży”.

Puebla – stolica stanu o tej samej nazwie. Miasto leży w środkowym Meksyku, w Kordylierze Wulkanicznej, na wysokości 2195 metrów. Liczy około 2 mln mieszkańców.

Acapulco – jeszcze niedawno bywali tu głównie celebryci. Obecnie turystyczna Perła Pacyfiku stała się mekką zorganizowanej przestępczości.

Bazylika Matki Boskiej z Guadalupe w Meksyku – to największe sanktuarium na świecie. Rocznie przybywa tu nawet 14 milionów pielgrzymów.

Cuernavaca zwane miastem wiecznej wiosny, położone w środkowym Meksyku, stolica i największe miasto stanu Morelos

Piramidy Słońca i Księżyca –   są większe od piramidy Cheopsa. Piramida Słońca ma ponad 220 metrów, a jeszcze nie dokopano się do jej podstawy.
Budowle te zostały wykonane przez wysoko rozwiniętą cywilizację, która posiadała być może niezwykle zdolności. Jest niemożliwe by tysiące wielotonowych bloków można było przetransportować przy wykorzystaniu narzędzi dostępnych w tamtych czasach.
Pod piramidami wydrążone są dziesiątki mil podziemnych tuneli, prace badawcze są dopiero na etapie wstępnym, ale już odkryto np. wielkie ceramiczne bloki o masie prawie 9,000 ton. Nawet współczesna technika nie zna sposobu na przemieszczanie takich ogromnych i ciężkich obiektów.
Podobno są tam struktury nigdy wcześniej  nie widziane i trudno uwierzyć, że zostały stworzone przez człowieka.

Catedral Metropolitana jest największą i najstarszą katedrą w Ameryce. Leży po północnej stronie placu Zócalo (oficjalnie: Plaza de la Constitución) w historycznym centrum Meksyku. Katedra była buowana przez trzy stulecia. W swojej architekturze zawiera elementy renesansu, baroku i neoklasycyzmu. Po zburzeniu indiańskich piramid-świątyń pozostałe po nich kamienie zostały wykorzystane do budowy kościoła.

Plac Trzech Kultur to symbol współczesnego Meksyku. Pośrodku wyrastają ruiny Tlateloco, miejsca największego targowiska w Dolinie Meksyku i ostatniej twierdzy Azteków walczących przeciwko hiszpańskim konkwistadorom. Ponad ruinami unosi się Iglesia de Santiago. Budowla powstała w 1524r. Było to miejsce nawracania Indian przez Hiszpanów. Symbolem współczesnym jest budynek Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W październiku 1968r. miała tu miejsce ogromna masakra, gdzie zginęły setki młodych ludzi.  Policja i wojsko otworzyli ogień do tysięcy studentów protestujących przeciwko polityce społecznej i edukacyjnej rządu.

Spotkajmy się !

zapraszamy

Godziny otwarcia

poniedziałek – piątek 10.00-17.00
Sobota 10.00-14.00

Lokalizacja

ul. Piłsudskiego 88A
75-529 Koszalin

Telefon, e-mail

tel. 533 669 668 602 702 912,
m@il: biuro@agaholiday.pl