agaholiday.pl

Fotorelacja Turcja

Turcja jest od ponad 30 lat państwem demokratycznym.  Państwo zostało zeuropeizowane za sprawą Atatürka, który wprowadził  reformy w prawie cywilnym, karnym i handlowym, zastąpił alfabet arabski łacińskim, przyjął gregoriański system odliczania, oraz prawo wyborcze kobietom.

ANTALYA – Turecka Riwiera

Antalya leży w zatoce Morza Śródziemnego na Riwierze Tureckiej. Oprócz pięknych  plaż, malowniczych widoków i cudownej słonecznej pogody, posiada starożytne zabytki architektoniczne.
W dobrym stanie zachował się minaret Yivli – pozostałość po dawnym meczecie, rzymska Brama cesarza Hadriana z II w. oraz historyczna część miasta Kaleici ze słynnym minaretem Kesik.

PAMUKKALE – to bawełniana twierdza. Pamukkale znajdują się na linii pęknięcia skorupy ziemskiej. Słyną z wapiennych tarasów oblewanych termalną wodą z gorących źródeł. Baseny ułożone kaskadowo urzekają wymyślnymi formami i  stalaktytowymi naciekami. Wapienne formacje skalne Pamukkale zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.

  HIERAPOLIS – Starożytne miasto. Założone w II wieku p. n. e. przez władcę Pergamonu – Eumenesa II, u zbocza góry Cökelez ponad kompleksem tarasowym w Pamukkale. Pierwotnie, z uwagi na występowanie wód termalnych, którym przypisywano właściwości zdrowotne, stanowiło ośrodek uzdrowiskowy. W miarę napływu i osiedlania się ludności miasto rozrastało się terytorialnie i architektonicznie i za panowania Konstantyna Wielkiego zostało stolicą Frygii i ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa.

Z racji położenia geograficznego miasto wielokrotnie było niszczone trzęsieniami ziemi i odbudowywane. Jednak w XIV w. n. e. po silnym trzęsieniu ziemi i doszczętnym zniszczeniu miasta jego mieszkańcy opuścili je na zawsze. Do dziś na terenie Hierapolis zachowały się liczne zabytki, m. in. Nekropola i teatr antyczny.. Wraz z Pamukkale starożytne miasto ma swoje miejsce na liście UNESCO.

Pokaz medytacyjnego tańca Wirujących Derwiszy w Denizli, członków zakonu, który stworzył Rumie – najwybitniejszy poeta suficki, perski mistyk i islamski teolog. Taniec, tzw. sema, polega na ruchu wirowym dookoła własnej osi oraz obiegowym po okręgu wokół szejcha zgromadzenia. Taniec tma doprowadzić do stanu emocjonalnej ekstazy i doświadczenia Absolutu. 17. grudnia, kiedy to wypada rocznica śmierci Rumiego, w Konyi co roku ku jego czci odbywa się uroczysty pokaz mistycznego tańca.

BURSA – Stolica Imperium Osmańskiego. Czwarte co do wielkości miasto Turcji położone w starożytnej krainie Bitynii. Pierwsza stolica Imperium Osmańskiego, a obecnie ośrodek handlu i przemysłu, zwłaszcza tekstylnego (głównie wyroby z jedwabiu) oraz kultury i sportów zimowych. Głównym zabytkiem Bursy jest XV wieczny Meczet Zielony i dwudziesto-kopułowy Meczet Wielki wybudowany dla uczczenia zwycięstwa sułtana Bejazyda nad węgierskim królem Zygmuntem Luksemburskim w bitwie pod Nikopolis w XIV w. Legenda głosi, iż sułtan Bejazyd złożył przyrzeczenie dziękczynnego wzniesienia 20. meczetów w przypadku pokonania króla Zygmunta, jednak doradca sułtana zaproponował mu budowę jednego meczetu lecz wielkiego na 20 kopuł. W Bursie znajdują się też warte uwagi średniowieczne miejsca handlu, np. jedwabny bazar – Koza Han.

STAMBUŁ – Metropolia na 2 kontynentach. Azjatycko-europejskie centrum kulturalne, handlowe i finansowe Turcji. Zaliczane do jednego z największych miast świata o historii sięgającej epoki brązu. To własnie w epoce brązu  datuje się powstanie pierwszej zorganizowanej osady na terenie dzisiejszego pałacu Topkapi.

Korzystne położenie geograficzne miasta, nad cieśniną Bosfor i Morzem Marmara, zapewniało jego szybki rozwój, ale też wzbudzało wielkie zainteresowanie nim licznych narodowości. I tak w 513 r. p. n. e. miasto zostało zdobyte przez Persów, od 407 r. p. n. e. należało do Greków, a 2 lata później już do Spartan. W 227 r. p. n. e. w mieście zaczęli osiedlać się Galowie, a 30 lat później zostało ono wcielone do Cesarstwa Rzymskiego. W 2. połowie XV w., po zdobyciu Konstantynopola, dowodzenie przejęli Turcy.

Istambuł był dawniej stolicą Państwa, to centrum islamskiego świata. Jest tu wiele ciekawych miejsc do zwiedzania m.in.: zwspomniany  Pałac Topkapi, Błękitny Meczet, meczet Sulejmana, Hagia Sophia, starożytny Hipodrom i znajdujący się na nim Egipski obelisk z XV w. p. n. e. ze świątyni Amona w Karnak, starożytny akwedukt Walensa z IV w. n. e., Kryty „Wielki” Bazar, niegdysiejsze miejsce handlu niewolnikami, twierdza Rumeli, hotel Pera, w którym powstało „Morderstwo w Orient Expresie” i nie wykluczone, że któryś z niecnych planów Maty Hari, dom i obecne muzeum Adama Mickiewicza, w którym zmarł w 1855 r. oraz wiele innych.

ANKARA – Współczesna stolica. Zamieszkiwana po I wojnie światowej przez niespełna 40.000 ludzi mała miejscowość przeobraziła się obecnie w 4. mln metropolię. Drugie co do wielkości miasto tureckie, siedziba tureckiego rządu i wszystkich ambasad – Ankara słynęła niegdyś z hodowli kóz. Prawie na pewno dlatego, że położona jest w najsuchszym miejscu w Turcji i otaczają ją jałowe stepy. Najsłynniejszą budowlą Ankary jest niewątpliwie Mauzoleum i jednocześnie muzeum Atatürka, świecka świątynia ojca Turków, twórcy współczesnego tureckiego państwa.

KAPADOCJA – Bajkowa kraina. Kapadocja uformowała się ok. 60. mln lat temu. Liczne erupcje wulkaniczne, do których dochodziło na terenie tej krainy sukcesywnie pokrywały jej ziemie grubymi warstwami popiołów, które nagromadziwszy się w dużych ilościach zamieniły się w tufowy, plastyczny materiał budulcowy. W trakcie wielowiekowej erozji miękka warstwa tufu uległa spękaniu, a w powstałe szczeliny docierała woda przyczyniając się do tworzenia unikalnych form skalnych – stożków, kominów, grzybów, grot, wąwozów. Przybyli tu ludzie odkryli, że w miękkim tufie można drążyć bezpieczne schronienia i zaczęli zasiedlać krainę.

Do czasów średniowiecza Kapadocja była ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa oraz miejscem narodzin idei życia klasztornego, które rozkwitło w IV w. Szczególne skupisko klasztorów znajduje się na terenie Parku Narodowego Göreme wpisanego na listę zabytków UNESCO.

Ostatni mieszkańcy Kapadocji zostali wysiedleni w latach 50. XX w.

KONYA – Miejsce corocznych pielgrzymek

Konya to jedno z najbardziej religijnych i konserwatywnych miast w Turcji. Liczy niespełna 1,5mln mieszkańców, a jej rejon zamieszkany był już ok. 3000 r. p. n. e. Najważniejszym zabytkiem Konyi jest mauzoleum i grobowiec Mevlany, założyciela Zakonu Wirujących Derwiszy. Każdego roku w grudniu odbywają się w Konyi uroczystości ku jego czci. Drogę do Konyi urozmaica długie na 120km i szerokie na 80km, największe na świecie jezioro sodowe oraz największe i najgłębsze jezioro w Turcji – słone jezioro Wan. W jego wodach żyje zaledwie jeden gatunek ryb z rodziny karpiowatych, a sodę i sól pozyskuje się w celach leczniczych i kosmetycznych.

Spotkajmy się !

zapraszamy

Godziny otwarcia

poniedziałek – piątek 10.00-17.00
Sobota 10.00-14.00

Lokalizacja

ul. Piłsudskiego 88A
75-529 Koszalin

Telefon, e-mail

tel. 533 669 668 602 702 912,
m@il: biuro@agaholiday.pl