Fotorelacja Gruzja

BY IN UdanePodróże.pl NO COMMENTS YET

Gruzja posiada wspaniały klimat dzięki działaniu Wielkiego Kaukazu skutecznie zatrzymującego chłód z Północy. Oprócz bogatej historii i licznych zabytków Gruzja słynie przede wszystkim ze swojej gościnności. Kraj ten dopiero zaczyna być popularnym kierunkiem na urlop, na razie nie rozwinęła się tu na tyle infrastruktura turystyczna by zakłócić j dziką naturę tego miejsca.


 

Uczta Gruzińska – zwana Suprą –  to centrum towarzyskiego życia w Gruzji. Biesiada odbywa się przy suto zastawionym stole i toastach wznoszonych winem, wódką  lub koniakiem nigdy piwem.

 

 

BATUMI

Stolica autonomicznej republiki Adżarii. Miasto liczy ok. 180 tys. mieszkańców. Jest położone na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego, u podnóża Kaukazu. Znanym kurortem Batumi stało się już dawno temu. Po wieloletnich  pracach rewaloryzacyjnych miasto może się poszczycić odrestaurowanym starym miastem.

Będąc w Kutaisi koniecznie trzeba odwiedzić  Jaskinię Prometeusza.  Szlak turystyczny w jaskini ma ponad kilometr długości, a sale sięgają 20 metrów wysokości. Wodospady i kolumny są podświetlone zmieniającymi się kolorami, a przy tym zwiedzającym towarzyszy muzyka.

 

Niesamowita przyroda Gruzji zachwyci każdego.  Pokonując niewielkie odległości można podziwiać widoki gór, stepów czy lasów równikowych. Na zachodzie Gruzji przeważa roślinność śródziemnomorska – figi, palmy, oliwki, laury. W mniejszych miejscowościach środkowej części kraju uprawia się banany i kiwi.

W Tbilisi – stolicy Gruzji rosną cytrusy granaty i hurmy – słodkie owoce wyglądem przypominające pomidory. W Gruzji na szeroką skalę uprawia się winorośl. Znane wina jak Saperavi”,  czy “Hvanczkara” pochodzą z Gruzji.